کد خبر : 17464 | تاریخ انتشار : ۰۵:۲۳:۲۴ ۱۳۹۶/۱۲/۰۳ | تعداد بازدید : | تعداد نظرات : ۰

کارشناس شهری:

عدم مدیریت اصولی نظرآباد را به بست شهری رسانده است

علیرضا گروسی گفت: نظرآباد به عنوان یک شهر با اصالت شهری و بر مبنای منطق علمی پایه گذاری شد اما امروزه عدم توجه به برنامه ریزی شهری و طراحی های غیر اصولی در شهر نظرآباد، این شهر را به یک بن بست بزرگ در همه ابعاد رسانده است

عدم مدیریت اصولی نظرآباد را به بست شهری رسانده است

علیرضا گروسی کارشناس ارشد جغرافیا و برنامه ریزی شهری در گفتگو با کرج رسانه گفت: امروزه شهرنشینی یک نوع روش سکونتگاهی غالب در دنیا است  و طبق آمار هر روز از جمعیت مناطق روستانشین کاسته و به جمعیت شهرنشین اضافه می شود و این مساله در قدم اول شاید یک پدیده معمول به نظر برسد اما با ادامه روند شهرنشینی و افزایش جمعیت شهری، مفاهیمی چون عدالت فضایی، رفاه شهری، سلامت شهری ، توسعه پایدار و … در ادبیات علمی جهان رو به گسترش نهاد و همه این مفاهیم یک سرچشمه اصلی دارند و آن پاسخگویی به نیارهای جدید جامعه شهری و افزایش مشکلات در شهرها است.

وی افزود: در این بین شهرنشینی سبز و دسترسی عادلانه به مزایای زندگی شهری، توجه به حفط محیط زیست شهری و زیست پذیری شهری و مواردی از این قبیل به عنوان یکی از رویکردهای اصلی شناخت مسائل و حل این مسائل در حوزه شهر و شهرنشینی است و در واقع مسائلی که در شهرنشینی سبز باید به آن پرداخت عبارتند از اولویت بخشی به محیط زیست در برنامه ریزی شهری، محیط زیست و دسترسی عادلانه به مزایای زندگی شهری، انرژی های جایگزین و بهره گیری از تجارب کشورهای پیشرو، نقش کاربری اراضی شهری در سلامت شهروندان، ساختمان هوشمند و صرفه جویی در مصرف انرژی، وارونگی دما در شهر و انواع آلودگی های شهری، مدیریت پسماند و زباله های شهری و …. که هریک تعاریف خود را خواهد داشت.

این کارشناس جغرافیا گفت: شهر نظرآباد به عنوان یک شهر با اصالت شهری و بر مبنای منطق علمی پایه گذاری شد اما امروزه شاهد بر هم خوردن تعادل های محیط کالبدی ، محیط های اجتماعی-فرهنگی، اقتصادی، زیست محیطی هستیم و توسعه ناموزون شهری و عدم توجه به برنامه ریزی شهری و طراحی های غیر اصولی در شهر نظرآباد، این شهر را به یک بن بست بزرگ در همه ابعاد رسانده است هرچند هنوز یک ظرفیت بسیار مهم در شهر نظرآباد موجود است و آن سطح بالای باغات، درختان و اراضی کشاورزی در پهنه کالبدی شهر نظرآباد است.

گروسی در ادامه گفت: البته اگر برنامه ریزی صحیحی از سوی مدیریت شهری برای این بخش مهم از اراضی شهری صورت نگیرد قطعا این فرصت به یک تهدید مهم تبدیل خواهد شد و در ابعاد دیگر باید گفت که عدالت فضایی در شهر نظرآباد و بحث دسترسی شهروندان به کاربریهای شهری از جمله کاربری های فضای سبز و پارک ها، کاربری های بهداشتی –درمانی و … در نظرآباد دارای کمبو ها و کاستی های زیادی است  که با شناخت عمیق آنها می توان نسبت به رفع این نواقص اقدام کرد.

وی افزود: عدم توجه به آسیب های زیست محیطی در شهر و شهرستان نظرآباد و رشد بی رویه این شهر از نکات مهمی است که بسیاری از منابع زیست محیطی شهر را از بین برده و عدم توجه به اصول علمی در مدیریت پسماندهای شهری و پسماندهای صنعتی، شهر نظرآباد را به عنوان یک شهر آلوده معرفی کرده که از مشکلاتی چون کیفیت آب آشامیدنی، آلودگی هوا، آلودگی های صوتی، قطع درختان و … رنج می برد.

گروسی در ادامه با بیان اینکه در بحث انرژی نیز با توجه به وضعیت ساختمان های شهر نظرآباد چه در بخش مسکونی و چه در بخش های دیگر مدیریت انرژی صورت نگرفته است گفت:با توجه به وضعیت موجود شهر نظرآباد و نبود چشم انداز مناسب در توسعه این شهر و عدم آشنایی مدیران و دست اندرکاران اداره امور شهری به ادبیات علمی شناخت مسائل شهری و رویکردهای نوین شهرنشینی، هیچ برنامه ریزی و ضرورتی در این بخش از سوی آنان احساس نمی شود در حالی که خیل عظیم مشکلات شهری به ویژه در بخش کالبد شهری همچون مبلمان شهری ، چشم انداز بصری، نمای بیرونی و داخلی ساختمان ها و… با در نظر گرفتن مباحثی چون شهرنشینی سبز و شهر سبز قابل حل خواهد بود.

این کارشناس شهری در پایان گفت:  شهرنشینی سبز با دخالت به موقع و شایسته در کالبد شهری سبب تقویت و افزایش کیفیت در حوزه های مختلف زیست محیطی، اجتماعی-فرهنگی، کیفیت زندگی و حتی ابعاد روانشاختی در شهروندان نیز خواهد شد و مسئولین شهرستانی و شهری باید به این مهم توجه کنند و در فضای علمی و نه سیاسی کاری شهرنظرآباد را به جایگاه واقعی خود که در ابتدا نشانه هایی از آن دیده می شد را برسانند.

 

 

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

پاسخی بگذارید

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

 1. فیلم اعدام کودک آزار و متجاوز به عنف در ملاء عام - 107,213 بازدید
 2. ماهواره ها کیان خانواده را هدف گرفته اند/ مسئله برخورد ما با ماهواره، سیاسی نیست/ در حوزه فرهنگ مشکل داریم - 17,785 بازدید
 3. اجرای حکم اعدام سه متجاوز به عنف در کرج+عکس - 15,794 بازدید
 4. “اعدام” ، نتیجه رفتار وحشیانه متجاوزین به عنف است - 15,576 بازدید
 5. کودک آزار کرجی در ملاء عام اعدام شد + عکس - 15,524 بازدید
 6. شطرنجی با مهره های “دختر” و “پسر” ! - 15,333 بازدید
 7. سیرک خلیل عقاب عامل آتش سوزی پارک نبوت کرج+عکس - 15,138 بازدید
 8. پرورش اسب در آپارتمان در خرمدشت کرج + عکس!!! - 14,697 بازدید
 9. طبیعت زیبای جاده چالوس در اولین هفته زمستان - 14,669 بازدید
 10. رژه موتور سواران در روز ۱۲ بهمن - 14,652 بازدید
 11. زنانی که حلقه های فتنه ۸۸ را تشکیل دادند - 14,566 بازدید
 12. نسل جدید خودروی پیکان + تصاویر - 14,419 بازدید
 13. تکلیف باغ سیب مهر شهر کرج مشخص شود - 14,293 بازدید
 14. زیبایی های کرج در باغ گلها - 14,263 بازدید
 15. اختصاصی کرج رسانه : ساخت و ساز بی رویه در خرمدشت باز هم حادثه آفرید!… - 14,024 بازدید
 16. صدور حکم اعدام «جعفری تبار» تأیید شد - 13,895 بازدید
 17. ناگفته های پررنگ - 13,586 بازدید
 18. بازگشت شمشیرباز ربوده‌شده + تصاویر - 13,282 بازدید
 19. ۲۶ مرداد؛ سالگرد ورود آزادگان سرافزار به ایران اسلامی - 13,169 بازدید
 20. ریشه ها و زمینه های فتنه ۸۸ و حماسه ۹ دی - 13,070 بازدید
 21. راهپیمایی مردم کرج در اعتراض به جنایات آل سعود - 10,426 بازدید
 22. نخستین «پیوند قلب با پشتیبانی قلب مصنوعی ۵۰ سی‌سی» توسط جراح ایرانی با موفقیت انجام شد - 10,186 بازدید
 23. دور زدن قانون حتی به رانندگان اتوبوس هم رسید ! - 9,437 بازدید
 24. بشار اسد چگونه ابتکار جنگ را به دست گرفته است؟ - 8,962 بازدید
 25. اسرائیل و آل سعود دو روی یک سکه اند/ برخی از مسئولان و متولیان فرهنگی خواب هستند/ تغییر مسیر تشییع شهید غواص با دلیل بود - 8,891 بازدید
 26. راه‌هایی برای هک گوشی‌ها و کامپیوترهای آفلاین - 8,743 بازدید
 27. عباسی: ظریف قهرمان ملی نیست! - 8,413 بازدید
 28. السد و فولاد به تساوی رسیدند - 8,387 بازدید
 29. ۳ دستاورد بزرگ هسته ای رونمایی شد - 8,366 بازدید
 30. نظر فرمانده ناجا در مورد تجمع میدان فاطمی - 8,353 بازدید