کد خبر : 17438 | تاریخ انتشار : ۰۴:۵۱:۰۴ ۱۳۹۶/۱۱/۲۹ | تعداد بازدید : | تعداد نظرات : ۰

یادداشت؛

شهرداری الکترونیکی مانع گسترش فساد و عملکرد نامطلوب این نهاد است

اگر پروسه شهرداری الکترونیکی در نظرآباد پایه ریزی شود ابتدای امر مانع گسترش فساد و عملکرد نامطلوب این سازمان شده و سپس در جهت بهبود سیستم شهرداری گام های مثبتی برداشته خواهد شد

شهرداری الکترونیکی مانع گسترش فساد و عملکرد نامطلوب این نهاد است

به نقل از کرج رسانه، بی گمان با توجه به فراگیر شدن فناوری اطلاعات و ارتباطات، موج چهارم انقلاب که به نظر آلوین تافلر انقلاب دیجیتالی نام دارد، شروع شده و با سرعت بسیار بالایی در حال توسعه و گسترش است.در این بین تنها یک راه حل اساسی برای ارائه خدمات بهینه به مشتریان وجود دارد و آن همگام شدن با فرآیند انقلاب دیجیتالی است.

یکی از مهم ترین ابعاد زندگی مردم در مدیریت شهری و برنامه ریزی برای محیط های سکونتی ایشان است. شورا و شهرداری به عنوان متولی است امر سیاست گذاری، برنامه ریزی و مدیریت شهری در وهله اول شناخته می شوند و ارگان های دیگر از جمله محیط زیست، هلال احمر، منابع طبیعی، آبفا، مخابرات، اداره برق، اداره گاز، فرمانداری، فرهنگ و ارشاد، تامین اجتماعی، راهداری و حمل و نقل و …. همه و همه به نوعی بر زندگی شهروندان موثر هستند.

اما با توجه به حجم بالای اقدامات بین بخشی (۲۶ نهاد و ارگان در مدیریت شهری نقش مستقیم و غیر مستقیم دارند) و همچنین بوروکراسی اداری فراوان آیا نیاز به یک تغییر تاکتیک و استفاده از فناوری اطلاعات و ارتباطات در مدیریت شهرها ضروری نیست ؟

شهر نظرآباد در این بین نقاط اساسی تاریک و سیاهی دارد. در واقع نبود اتوماسیون اداری مطلوب و عدم تعریف شهرداری الکترونیکی و شهر الکترونیک برای این شهر موجب تاریک شدن وضعیت نظرآباد خواهد شد.

مهم ترین ضرورت کاربرد فناوری اطلاعات و ارتباطات یا شهرداری الکترونیکی در نظرآباد فوریت اساسی ایجاد شفافیت در ابعاد مالی، اداری، اراضی و حتی ابعاد فرهنگی
و اجتماعی شهرداری نظرآباد است.

در واقع عدم شفافیت در هزینه و درآمدهای شهرداری از یک سو و نبود نظارت مطلوب بر تراز مالی شهرداری از سوی دیگر حتی بر وضعیت اراضی و رانت های زمین در این شهر، وضعیت نیروی انسانی و تخصص یافتگی نیروها، برنامه های فرهنگی، عملکرد اداری شهرداری و بوروکراسی اداری، رضایت مندی شهروندان از شهرداری و خیلی از موارد دیگر تاثیر منفی گذاشته است.

فناوری ارتباطات سبب دست یابی سریع به اطلاعات پایه ای خواهد شد که این امر سبب برنامه ریزی صحیح و منسجم برای آینده شهر خواهد بود البته باید اعتراف کرد که شهرداری نظرآباد و شهر نظرآباد به هیچ عنوان دارای پایگاه داده مطلوب و یا حتی یک پایگاه اطلاعاتی عادی هم نیست و بسیاری از عناصر برنامه ریزی و تصمیم گیری و حتی تصمیم سازی در شهر نظرآباد بر مبنای علایق و سلایق شخصی و حتی بدون اطلاعات مبنایی و صحیح انجام می گیرد که نتیجه و بازخورد منفی این تصمیمات و اجرای برنامه های غیرعلمی در نظرآباد در پیکره شهر به وضوح مشاهده می گردد.

برای مثال کاربری اراضی شهری، سرانه های شهری ، شبکه معابر ، توسعه فیزیکی و افقی شهر، مبلمان و نمای بصری ، درآمدهای شهرداری، اراز منفی اقتصادی، وضعیت نیروی انسانی شهرداری و … همه و همه نشان دهنده یک سیستم معیوب و عملکرد ضعیف از مجموعه مدیریت شهری در نظرآباد طی سالهای گذشته می باشد.

اگر بحث آسیب شناسی را انجام شود نشانگر این خواهد بود که نقاط ضعف بسیار زیاد، نقاط قوت کم و تهدیدهای فراوان و فرصت های اندک در پیش روی شهر نظرآباد و مجموعه مدیریت شهری آن می باشد.

حال چاره کار چه می تواند باشد؟ یکی از راهکارهای اساسی که حداقل می تواند عملکرد درون سازمانی شهرداری نظرآباد را بهبوو بخشد و مانع خرابکاری های بیشتر توسط شهرداری شود، بحث کاربرد فناوری اطلاعات و ارتباطات یا همان شهرداری الکترونیکی در شهرداری نظرآباد می باشد.

اگر پروسه شهرداری الکترونیکی در نظرآباد پایه ریزی شود ابتدای امر مانع گسترش فساد و عملکرد نامطلوب این سازمان شده و سپس در جهت بهبود سیستم شهرداری گام های مثبتی برداشته خواهد شد.از منظر اداری کاربرد فناوری اطلاعات تسهیل کننده امور اداری، حذف بوروکراسی، شفافیت امور و حذف دست های پنهان در مسایلی چون کمیسیون ماده ۱۰۰، صدور پروانه های ساختمانی و … خواهد شد.

در بعد اجتماعی_فرهنگی نیز شهرداری الکترونیکی سبب افزایش رضایتمندی شهروندان، کاهش مراجعات حضوری به شهرداری، حذف زد و بندهای پنهان اداری و سلامت سیستم شهرداری خواهد شد.از بعد فیزیکی و کالبدی نیز توسعه شهری و مدیریت کاربری اراضی نیز به یک انسجام مطلوب رسیده و پایگاه های اطلاعاتی قوی برای شهرداری در حوزه زمین، سرانه ها، کاربری ها، پروانه های ساختمانی، وضعیت اراصی بایر محدود شهری و … خواهد شد.

در کل باید گفت که کاربرد فناوری اطلاعات و ارتباطات در شهرداری نظرآباد یک امر اجتناب ناپذیر است و برون رفت شهر از وضعیت بغرنج فعلی در گروی تطهیر سیستم شهرداری و سرعت عمل در کارهاست.

 

علیرضا گروسی کارشناس ارشد جغرافیا و برنامه ریزی شهری

اخبار مرتبط

پاسخی بگذارید

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

 1. فیلم اعدام کودک آزار و متجاوز به عنف در ملاء عام - 107,318 بازدید
 2. ماهواره ها کیان خانواده را هدف گرفته اند/ مسئله برخورد ما با ماهواره، سیاسی نیست/ در حوزه فرهنگ مشکل داریم - 17,848 بازدید
 3. اجرای حکم اعدام سه متجاوز به عنف در کرج+عکس - 15,853 بازدید
 4. شطرنجی با مهره های “دختر” و “پسر” ! - 15,748 بازدید
 5. کودک آزار کرجی در ملاء عام اعدام شد + عکس - 15,699 بازدید
 6. “اعدام” ، نتیجه رفتار وحشیانه متجاوزین به عنف است - 15,688 بازدید
 7. سیرک خلیل عقاب عامل آتش سوزی پارک نبوت کرج+عکس - 15,190 بازدید
 8. پرورش اسب در آپارتمان در خرمدشت کرج + عکس!!! - 14,868 بازدید
 9. طبیعت زیبای جاده چالوس در اولین هفته زمستان - 14,840 بازدید
 10. رژه موتور سواران در روز ۱۲ بهمن - 14,765 بازدید
 11. زنانی که حلقه های فتنه ۸۸ را تشکیل دادند - 14,650 بازدید
 12. نسل جدید خودروی پیکان + تصاویر - 14,496 بازدید
 13. زیبایی های کرج در باغ گلها - 14,377 بازدید
 14. تکلیف باغ سیب مهر شهر کرج مشخص شود - 14,336 بازدید
 15. اختصاصی کرج رسانه : ساخت و ساز بی رویه در خرمدشت باز هم حادثه آفرید!… - 14,211 بازدید
 16. صدور حکم اعدام «جعفری تبار» تأیید شد - 13,958 بازدید
 17. ناگفته های پررنگ - 13,738 بازدید
 18. بازگشت شمشیرباز ربوده‌شده + تصاویر - 13,355 بازدید
 19. ۲۶ مرداد؛ سالگرد ورود آزادگان سرافزار به ایران اسلامی - 13,220 بازدید
 20. ریشه ها و زمینه های فتنه ۸۸ و حماسه ۹ دی - 13,172 بازدید
 21. راهپیمایی مردم کرج در اعتراض به جنایات آل سعود - 10,502 بازدید
 22. نخستین «پیوند قلب با پشتیبانی قلب مصنوعی ۵۰ سی‌سی» توسط جراح ایرانی با موفقیت انجام شد - 10,257 بازدید
 23. دور زدن قانون حتی به رانندگان اتوبوس هم رسید ! - 9,504 بازدید
 24. بشار اسد چگونه ابتکار جنگ را به دست گرفته است؟ - 9,025 بازدید
 25. اسرائیل و آل سعود دو روی یک سکه اند/ برخی از مسئولان و متولیان فرهنگی خواب هستند/ تغییر مسیر تشییع شهید غواص با دلیل بود - 8,962 بازدید
 26. راه‌هایی برای هک گوشی‌ها و کامپیوترهای آفلاین - 8,822 بازدید
 27. عباسی: ظریف قهرمان ملی نیست! - 8,467 بازدید
 28. السد و فولاد به تساوی رسیدند - 8,453 بازدید
 29. ۳ دستاورد بزرگ هسته ای رونمایی شد - 8,402 بازدید
 30. نظر فرمانده ناجا در مورد تجمع میدان فاطمی - 8,388 بازدید