کد خبر : 15896 | تاریخ انتشار : ۰۴:۲۴:۰۴ ۱۳۹۶/۰۵/۳۱ | تعداد بازدید : | تعداد نظرات : ۲

یادداشت؛

ویژگی شهردار خوب را بدانیم

این روزها در استان البرز نمایندگان پارلمان شهری در تکاپوی انتخاب فردی به عنوان شهردار در شهر خود هستند و با جلسات متعدد درصدد بررسی سوابق و ویژگی های شهرداران آینده هستند اما آنچه که در این یادداشت به آن اشاره خواهیم کرد ویژگی یک شهردار است که می تواند در انتخاب شهرداران از سوی مدیریت شهری مورد توجه قرار گیرد

ویژگی شهردار خوب را بدانیم

به نقل از کرج رسانه،این روزها در استان البرز نمایندگان پارلمان شهری در تکاپوی انتخاب فردی به عنوان شهردار در شهر خود هستند و با جلسات متعدد درصدد بررسی سوابق و ویژگی های شهرداران آینده هستند که امیدواریم در راستای ارتقای شهری و کاهش مشکلات گذشته باشد اما آنچه که در این یادداشت به آن اشاره خواهیم کرد ویژگی یک شهردار است که می تواند در انتخاب شهرداران از سوی مدیریت شهری مورد توجه قرار گیرد.

 در ابتدا باید به این نکته اشاره کرد که یک رهبر شهری به ویژه شهردار باید تکنیک‌ها و مهارت‌های لازم برای ارتباط نوشتاری و شفاهی را بداند که با مردم و مدیران حوزه خود چگونه سخن بگوید یا اینکه در رسانه‌ها از چه زبانی استفاده کند و  مهارت‌های لازم برای ارتباط از طریق اینترنت و رسانه‌ها را متناسب با مسوولیت خود  به عنوان رهبر شهری بیاموزد.

اما یک مدیر شهری باید این توانایی را داشته باشد که تضادهای بین فرد و بین گروهی را به طور مناسبی حل کند. جلسات گوناگون را با نوعی توانایی خاص برای هماهنگ کردن و ایجاد ارتباط و زبان مشترک برای اعضای جلسه متناسب با برنامه‌های شهری به دست آورد و باید از فرآیندهای گروهی مطلع باشد و بتواند عدم توافق‌ها را از طریق اجماع‌سازی و میانجی‌گری به دست آورد.

 یک شهردار باید بداند که شیوه استفاده از منابع موقعیتی و شخصی خودش را چگونه برای انجام بهتر امور بچیند و مراقب باشد که هرخطایی که در استفاده یا سوءاستفاده از قدرت انجام دهد مشکلات جبران‌ناپذیری برای اداره شهر به وجود می‌آورد و  از این رو باید مراقب باشد که شخصیت او برای شهر و مدیرانش شخصیتی آزار‌دهنده، تندخو و به دور از دانسته‌های یک مقام سیاسی نباشد.

مهارت تصمیم گیری در اموراجرایی از دیگر ویژگی های شهردار است و منظور از مهارت تصمیم‌گیری عبارت است از اینکه رهبر شهری بداند درباره شیوه عملکردها و اتخاذ راهبردها و برنامه‌ها چه گزینه‌هایی را در اختیار دارد و به زبان صریح باید گفت مدیر و رهبر شهری که نمی‌داند لحن سخنانش در چه جایی بالا یا پایین باشد یا نمی‌داند که حتی شیوه لباس پوشیدن او بخشی از تصمیماتش به حساب می‌آید یا اینکه به عنوان مدیر یا رهبر شهری کجا باید سکوت کند و در چه جایی باید با متانت سخن بگوید، در واقع معنای اقدام کردن در موقعیت را نمی‌شناسد و قابلیت شهرداری را ندارد.

 یک مدیر و رهبر شهری باید درک روشنی از نیازها و ضرورت‌های شهر داشته باشد و بداند که خط مشی‌ها و سیاست‌هایی که اتخاذ می‌کند به کدام یک از اولویت‌ها و نیازهای شهروندان در عرصه اجتماع پاسخ می‌دهد. یک مدیر و رهبر شهری باید بداند که اهداف بلندمدت، میان مدت و کوتاه‌مدت چیست؟ و سیاستگذاری مستلزم فهم عمیق و دقیقی از معنای شهر، تاریخ معاصر، نیازهای شهروندان، وضعیت جهانی، منابع، محدودیت‌ها و بسیاری از نکات ریز و درشت دیگر است.

 مدیر و رهبر شهری باید به طور پیوسته برای تربیت و توانمند‌سازی نیروها، کارشناسان و کارکنان حوزه خود اقدام و برنامه‌ریزی کندو او باید بداند که راه درست مدیریت شهری این است که از افرادی که شایستگی دارند و از دانش لازم برای مدیریت شهری برخوردارند استفاده کند و برای آموزش و تربیت آنها سرمایه‌گذاری شود نه آنکه زیر فشارهای مختلف جناحی و سیاسی از افراد ناآگاه و بی تجربه استفاده کند که هم بیت المال را تضیییع نکند و هم شهروندان از وضعیت شهر ناراضی نباشند.

و اما در پایان به یکی از نکاتی اشاره می کینم که حلقه مفقوده برخی از مدیران شهری است و اگر چنین نبود هم اکنون بسیاری از شهرهای کشور با بدهی های کلان مواجه نبودند و آن این است که مدیر و رهبر شهری باید توانایی تعامل بین گروه‌ها و اصناف و ذی نفعان در جامعه شهری را داشته باشد و باید بتواند از طریق اقدام اجمالی مشترک شهر را مدیریت کند زیرا قابلیت مذاکره به معنای مجموعه‌ای از توانش‌های عاطفی، شناختی، رفتاری و ارتباطی است که مدیر و رهبر شهری به آنها مجهز است و می‌تواند نیروها و مقامات محلی و گروه‌های ذی نفع را برای پیشبرد توسعه شهری یکپارچه و متحد سازد.

یادداشت: علیرضا گروسی کارشناس ارشد جغرافیا و برنامه ریزی شهری

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

۲ دیدگاه

پاسخی بگذارید

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

 1. فیلم اعدام کودک آزار و متجاوز به عنف در ملاء عام - 107,321 بازدید
 2. ماهواره ها کیان خانواده را هدف گرفته اند/ مسئله برخورد ما با ماهواره، سیاسی نیست/ در حوزه فرهنگ مشکل داریم - 17,849 بازدید
 3. اجرای حکم اعدام سه متجاوز به عنف در کرج+عکس - 15,854 بازدید
 4. شطرنجی با مهره های “دختر” و “پسر” ! - 15,748 بازدید
 5. کودک آزار کرجی در ملاء عام اعدام شد + عکس - 15,699 بازدید
 6. “اعدام” ، نتیجه رفتار وحشیانه متجاوزین به عنف است - 15,689 بازدید
 7. سیرک خلیل عقاب عامل آتش سوزی پارک نبوت کرج+عکس - 15,190 بازدید
 8. پرورش اسب در آپارتمان در خرمدشت کرج + عکس!!! - 14,869 بازدید
 9. طبیعت زیبای جاده چالوس در اولین هفته زمستان - 14,841 بازدید
 10. رژه موتور سواران در روز ۱۲ بهمن - 14,765 بازدید
 11. زنانی که حلقه های فتنه ۸۸ را تشکیل دادند - 14,651 بازدید
 12. نسل جدید خودروی پیکان + تصاویر - 14,497 بازدید
 13. زیبایی های کرج در باغ گلها - 14,377 بازدید
 14. تکلیف باغ سیب مهر شهر کرج مشخص شود - 14,336 بازدید
 15. اختصاصی کرج رسانه : ساخت و ساز بی رویه در خرمدشت باز هم حادثه آفرید!… - 14,211 بازدید
 16. صدور حکم اعدام «جعفری تبار» تأیید شد - 13,959 بازدید
 17. ناگفته های پررنگ - 13,739 بازدید
 18. بازگشت شمشیرباز ربوده‌شده + تصاویر - 13,356 بازدید
 19. ۲۶ مرداد؛ سالگرد ورود آزادگان سرافزار به ایران اسلامی - 13,221 بازدید
 20. ریشه ها و زمینه های فتنه ۸۸ و حماسه ۹ دی - 13,173 بازدید
 21. راهپیمایی مردم کرج در اعتراض به جنایات آل سعود - 10,504 بازدید
 22. نخستین «پیوند قلب با پشتیبانی قلب مصنوعی ۵۰ سی‌سی» توسط جراح ایرانی با موفقیت انجام شد - 10,258 بازدید
 23. دور زدن قانون حتی به رانندگان اتوبوس هم رسید ! - 9,505 بازدید
 24. بشار اسد چگونه ابتکار جنگ را به دست گرفته است؟ - 9,026 بازدید
 25. اسرائیل و آل سعود دو روی یک سکه اند/ برخی از مسئولان و متولیان فرهنگی خواب هستند/ تغییر مسیر تشییع شهید غواص با دلیل بود - 8,963 بازدید
 26. راه‌هایی برای هک گوشی‌ها و کامپیوترهای آفلاین - 8,823 بازدید
 27. عباسی: ظریف قهرمان ملی نیست! - 8,467 بازدید
 28. السد و فولاد به تساوی رسیدند - 8,454 بازدید
 29. ۳ دستاورد بزرگ هسته ای رونمایی شد - 8,402 بازدید
 30. نظر فرمانده ناجا در مورد تجمع میدان فاطمی - 8,389 بازدید