کد خبر : 14836 | تاریخ انتشار : ۰۵:۳۵:۱۴ ۱۳۹۶/۰۴/۰۸ | تعداد بازدید : | تعداد نظرات : ۰

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان البرز خبر داد:

کاهش رشد طلاق استان البرز در سال ۹۵ با اقدامات پیشگیرانه

جوهری گفت که با برنامه های پیشگیرانه، میزان رشد طلاق که در سال ۹۴ به نسبت سال ۹۳ رشد ۲۱ درصدی داشته و در سال ۹۴ ۶۸۴۴ مورد طلاق ثبت شده بود در نسبت سال ۹۵ به سال ۹۴ با کاهش شیب آن به ۴ درصد رشد یعنی ۷۱۱۴ مورد رسیده است

کاهش رشد طلاق استان البرز در سال ۹۵ با اقدامات پیشگیرانه

کرج رسانه،مهدی جوهری معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان البرز با اشاره اهمیت پیشگیری از وقوع جرم برای مقابله با افزایش بزه گفت: شان دستگاه قضایی، در حوزه مقابله است و علت وقوع جرم را باید در دستگاههای دیگر جستجو کرد ولی از سال ۸۹ برای متمرکزسازی اقدامات پیشگیرانه در قوه قضائیه، معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم ایجاد شد.

ساماندهی ملاقات فرزندان طلاق

وی با تشریح اقدامات معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان البرز در سال ۹۵، ادامه داد: یکی از برنامه‌های مصوب ساماندهی ملاقات فرزندان طلاق بود که بر اساس این طرح، این ملاقات‌ها دیگر در کلانتری‌ها نیست و با ایجاد یک فضای مناسب در مجتمع خانواده انجام می‌شود که هم اکنون در کرج و ساوجبلاغ اجرایی می‌شود.

«طرح نماد» یکی دیگر از برنامه‌های اجرا شده معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان البرز بوده که جوهری درباره آن توضیح داد: در طرح «نماد» که مخفف «نظام مراقبت اجتماعی دانش آموزان» است ۹ دستگاه با مدیریت اداره کل آموزش و پرورش استان حضور دارند و در استان البرز با حمایت‌های ویژه رئیس کل دادگستری استان اجرایی شده است؛ برای این منظور مربیان، آموزش‌های لازم را دیده‌اند و متناسب با شرایط سنی دانش‌آموزان در مواقع لزوم ورود پیدا کرده و اقدامات پیشگیرانه را اجرایی می‌کنند.

پیگیری قضایی در انتظار مدیری که در مقابله با تغییر کابری کوتاهی کند

وی افزود: پیشگیری از تصرف غیرمجاز اراضی ملی نیز توسط این معاونت پیگیری شده و اراضی مستعد تصرف غیرمجاز در مناطقی مانند کلاک، خط ۴ حصار، حسین آباد و… شناسایی شده‌اند و در جاهایی که اراضی در اختیار راه و شهرسازی است تکلیف شده از آن‌ها صیانت کنند همچنین در اراضی‌ای که در اختیار منابع طبیعی و جهاد کشاورزی است مکلف به پیشگیری از تغییر کاربری هستند.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان البرز تصریح کرد: بر اساس مقدمات انجام شده اگر در اراضی شناسایی شده تغییر کاربری یا تصرفی شود مسئول وقت آن اداره، در هرپستی که باشد باید پاسخگوی مسئولیت کیفری و مدنی خود در این زمینه باشد.

۵۵ تذکر انتخاباتی

وی در مورد کیفیت برگزاری دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری و پنجمین دوره انتخابات شورای شهر و روستا و اقدامات پیشگیرانه در این حوزه گفت: انتخابات به خوبی رصد شد و تلاش کردیم به جای تشکیل پرونده قضایی، با تذکر به نامزدها و عوامل آن‌ها از تخلفات پیشگیری کنیم که در این راستا ۵۵ مورد تذکر داده شد و با هماهنگی دادستان مرکز استان و معاون وی این انتخابات به خوبی مدیریت شد.

جوهری در بخش دیگری از اظهارات خود به عملکرد معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم در زمینه کاهش طلاق اشاره کرد و توضیح داد: دو برنامه مشاوره پیش از طلاق و مشاوره قبل از ازدواج در استان اجرایی شده است که طرح مشاوره پیش از طلاق به عنوان برنامه‌ اجرایی استان البرز در شورای عالی انقلاب فرهنگی مطرح و مورد توجه قرار گرفت؛ بر اساس این دوره‌ها در شهرستان‌های کرج، ساوجبلاغ، نظرآباد و فردیس هر کسی که قصد ازدواج داشته باشد حتما باید دوره‌های پنجگانه بهداشت جنسی(ارائه شده توسط دانشگاه علوم پزشکی استان)، روانشناسی زن و مرد(توسط بهزیستی)، مخاطرات فضای مجازی(توسط نیروی انتظامی)، آموزه‌های دینی(توسط حوزه های علمیه) و احکام و حقوق و تکالیف زوجین (توسط قضات) را بگذراند.

وی افزود: در نتیجه این دو طرح شاهد بودیم که میزان رشد طلاق که در سال ۹۴ به نسبت سال ۹۳ رشد ۲۱ درصدی داشته و در سال ۹۴ ۶۸۴۴ مورد طلاق ثبت شده بود در نسبت سال ۹۵ به سال ۹۴ با کاهش شیب آن به ۴ درصد رشد یعنی ۷۱۱۴ مورد در سال ۹۵ رسیده است؛ آثار مثبت مشاوره پیش از ازدواج نیز در سال‌های آتی مشخص خواهد شد.

انتهای پیام/

دادگستری البرز

اخبار مرتبط

پاسخی بگذارید

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

 1. فیلم اعدام کودک آزار و متجاوز به عنف در ملاء عام - 107,333 بازدید
 2. ماهواره ها کیان خانواده را هدف گرفته اند/ مسئله برخورد ما با ماهواره، سیاسی نیست/ در حوزه فرهنگ مشکل داریم - 17,857 بازدید
 3. اجرای حکم اعدام سه متجاوز به عنف در کرج+عکس - 15,861 بازدید
 4. شطرنجی با مهره های “دختر” و “پسر” ! - 15,798 بازدید
 5. کودک آزار کرجی در ملاء عام اعدام شد + عکس - 15,709 بازدید
 6. “اعدام” ، نتیجه رفتار وحشیانه متجاوزین به عنف است - 15,695 بازدید
 7. سیرک خلیل عقاب عامل آتش سوزی پارک نبوت کرج+عکس - 15,194 بازدید
 8. پرورش اسب در آپارتمان در خرمدشت کرج + عکس!!! - 14,879 بازدید
 9. طبیعت زیبای جاده چالوس در اولین هفته زمستان - 14,852 بازدید
 10. رژه موتور سواران در روز ۱۲ بهمن - 14,774 بازدید
 11. زنانی که حلقه های فتنه ۸۸ را تشکیل دادند - 14,659 بازدید
 12. نسل جدید خودروی پیکان + تصاویر - 14,501 بازدید
 13. زیبایی های کرج در باغ گلها - 14,395 بازدید
 14. تکلیف باغ سیب مهر شهر کرج مشخص شود - 14,339 بازدید
 15. اختصاصی کرج رسانه : ساخت و ساز بی رویه در خرمدشت باز هم حادثه آفرید!… - 14,230 بازدید
 16. صدور حکم اعدام «جعفری تبار» تأیید شد - 13,963 بازدید
 17. ناگفته های پررنگ - 13,759 بازدید
 18. بازگشت شمشیرباز ربوده‌شده + تصاویر - 13,361 بازدید
 19. ۲۶ مرداد؛ سالگرد ورود آزادگان سرافزار به ایران اسلامی - 13,225 بازدید
 20. ریشه ها و زمینه های فتنه ۸۸ و حماسه ۹ دی - 13,184 بازدید
 21. راهپیمایی مردم کرج در اعتراض به جنایات آل سعود - 10,509 بازدید
 22. نخستین «پیوند قلب با پشتیبانی قلب مصنوعی ۵۰ سی‌سی» توسط جراح ایرانی با موفقیت انجام شد - 10,265 بازدید
 23. دور زدن قانون حتی به رانندگان اتوبوس هم رسید ! - 9,510 بازدید
 24. بشار اسد چگونه ابتکار جنگ را به دست گرفته است؟ - 9,031 بازدید
 25. اسرائیل و آل سعود دو روی یک سکه اند/ برخی از مسئولان و متولیان فرهنگی خواب هستند/ تغییر مسیر تشییع شهید غواص با دلیل بود - 8,969 بازدید
 26. راه‌هایی برای هک گوشی‌ها و کامپیوترهای آفلاین - 8,829 بازدید
 27. عباسی: ظریف قهرمان ملی نیست! - 8,473 بازدید
 28. السد و فولاد به تساوی رسیدند - 8,459 بازدید
 29. ۳ دستاورد بزرگ هسته ای رونمایی شد - 8,405 بازدید
 30. نظر فرمانده ناجا در مورد تجمع میدان فاطمی - 8,392 بازدید