کد خبر : 13775 | تاریخ انتشار : ۰۳:۳۰:۱۸ ۱۳۹۶/۰۱/۱۶ | تعداد بازدید : | تعداد نظرات : ۴

عدم پوشش گیاهی مهم ترین عامل آلودگی هوا در نظرآباد است

ریزگردها و گرد و غبار مهم ترین منبع آلودگی و تخریب زیست محیطی در نظرآباد است و برای حل این معضل باید پوشش گیاهی کافی و مناسب در نواحی مذکور ایجاد شود تا هم بر جنس خاک ناحیه تاثیر گذاشته و هم جلوی حرکت ذرات معلق در هوا گرفته شود

عدم پوشش گیاهی مهم ترین عامل آلودگی هوا در نظرآباد است

به نقل از کرج رسانه، مباحث زیست محیطی و توجه به حفظ محیط زیست و محیط زندگی انسان ها بسیار مهم و حیاتی است . با توجه به حجم وسیع جمعیت و البته خروج وضعیت زیست محیطی از حالت طبیعی خود ، محیط پیرامون انسان ها با خطرات و آلودگی هایی مواجه است .
وضعیت زیست محیطی در شهرستان نظرآباد به ظاهر امر چندان مناسب نیست. کیفیت آب مصرفی خانوار ها و همچنین کیفیت هوای شهرستان در طی روزهای سال مهر تاییدی در این زمینه است.
در شهرستان نظرآباد چند عامل بر وضعیت زیست محیطی تاثیر مخرب و منفی دارند که می توان به پخش ذرات کارخانه سیمان آبیک ، آلودگی کانال های جنوبی شهر بر اثر فاضلاب صنعتی ، آلودگی شهرک صنعتی سپهر ، دفن و انتقال غیر اصولی زباله های شهری در اطراف شهرستان و شهرستان های مجاور و البته ریزگردهای غرب و جنوب غربی شهرستان و… اشاره کرد .

تخریب زمین های کشاورزی در سال های گذشته و همچنین ضعف و نبود زیرساخت های اساسی در سیستم جمع آوری و تصفیه فاضلاب شهری از موارد قابل توجه در ارزیابی کیفیت زیست محیطی شهرستان نظرآباد می باشد.
در اینجا باید ذکر شود که چند مشکل اساسی در توسعه آتی شهر اگر مدیریت و برنامه ریزی صحیح نباشد اتفاق خواهد افتاد : اول آنکه رشد و توسعه شهرک صنعتی سپهر با توجه به حجم جمعیت و البته وزش بادهای غالب و همچنین میزان آلودگی صنایع باید مطالعه و سپس مکان یابی و احداث گردد. مورد بعدی بحث ریزگردها و گرد و غبار است که متاثر از سمت جنوب غربی شهر و به ویژه کویر نجم آباد است .

در وضعیت کنونی ریزگردها و گرد و غبار مهم ترین منبع آلودگی و تخریب زیست محیطی در نظرآباد است. ریزگردها و گرد و خاک نواحی جنوبی و جنوب غربی شهر علاوه بر صدمات زیست محیطی ، برای سلامتی شهروندان نیز مضر می باشد .برای حل این معضل باید پوشش گیاهی کافی و مناسب در نواحی مذکور ایجاد شود تا هم بر جنس خاک ناحیه تاثیر گذاشته و هم جلوی حرکت ذرات معلق در هوا گرفته شود. مورد دیگر نیز طریقه جمع آوری و دفع یا دفن زباله ها و پسماندهای شهری باید با توجه به جنس خاک محل دفع و همچنین گازهای مخرب انتشار یافته از دفع این مواد مطالعه و بررسی گردد. نوع روش دفع زباله ها و همچنین مکان آنها باید به گونه ای باشد که کمترین آلودگی را ایجاد کرده و از تماس با شهروندان به دور باشد .

در ادامه نیز باید اشاره کرد که با توجه به گسترش فیزیکی شهر و استفاده از زمین های کشاورزی برای ساخت و ساز ، ایجاد مانع برای تخریب زمین های کشاورزی و باغات شهر ضروری می باشد . زیرا زمین های کشاورزی و باغات جزو بهترین زمین های شهر می باشند و نباید برای ساخت و ساز شهر استفاده شوند.

برای بهبود و تقویت کیفیت زیست محیطی شهرستان نظرآباد می تواتد در طرح های شهری و اسناد بالادستی توسعه شهر نظرآباد و البته طرح آمایش سرزمین برخی اقدامات از جمله ایجاد حریم و کمربند سبز در اطراف شهرستان نظرآباد برای به حداقل رساندن آلودگی هوا ،حفظ کلیه باغات و زمین های کشاورزی موجود در سطح شهر و شهرستان و جلوگیری از تخریب و ساخت و ساز در آنها و بسط و گسترش سیستم فاضلاب شهری و همچنین دفع صحیح و اصولی پسماندهای بیمارستانی و زباله های شهری را گنجاند.

درپایان باید به این نکته اشاره کرد که تهیه سند ارتقا کیفیت زیست محیطی توسط سازمان های مسئول و آموزش همگانی آن به کلیه ساکنین و اهالی شهرستان از جمله اقدامات موثر در راستای حفظ محیط زیست نظرآباد است.

یادداشت: علیرضا گروسی کارشناس ارشد جغرافیا و برنامه ریزی شهری

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

۴ دیدگاه

پاسخی بگذارید

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

 1. فیلم اعدام کودک آزار و متجاوز به عنف در ملاء عام - 107,261 بازدید
 2. ماهواره ها کیان خانواده را هدف گرفته اند/ مسئله برخورد ما با ماهواره، سیاسی نیست/ در حوزه فرهنگ مشکل داریم - 17,802 بازدید
 3. اجرای حکم اعدام سه متجاوز به عنف در کرج+عکس - 15,814 بازدید
 4. “اعدام” ، نتیجه رفتار وحشیانه متجاوزین به عنف است - 15,601 بازدید
 5. کودک آزار کرجی در ملاء عام اعدام شد + عکس - 15,564 بازدید
 6. شطرنجی با مهره های “دختر” و “پسر” ! - 15,439 بازدید
 7. سیرک خلیل عقاب عامل آتش سوزی پارک نبوت کرج+عکس - 15,154 بازدید
 8. پرورش اسب در آپارتمان در خرمدشت کرج + عکس!!! - 14,740 بازدید
 9. طبیعت زیبای جاده چالوس در اولین هفته زمستان - 14,708 بازدید
 10. رژه موتور سواران در روز ۱۲ بهمن - 14,678 بازدید
 11. زنانی که حلقه های فتنه ۸۸ را تشکیل دادند - 14,582 بازدید
 12. نسل جدید خودروی پیکان + تصاویر - 14,432 بازدید
 13. تکلیف باغ سیب مهر شهر کرج مشخص شود - 14,309 بازدید
 14. زیبایی های کرج در باغ گلها - 14,297 بازدید
 15. اختصاصی کرج رسانه : ساخت و ساز بی رویه در خرمدشت باز هم حادثه آفرید!… - 14,069 بازدید
 16. صدور حکم اعدام «جعفری تبار» تأیید شد - 13,914 بازدید
 17. ناگفته های پررنگ - 13,613 بازدید
 18. بازگشت شمشیرباز ربوده‌شده + تصاویر - 13,298 بازدید
 19. ۲۶ مرداد؛ سالگرد ورود آزادگان سرافزار به ایران اسلامی - 13,182 بازدید
 20. ریشه ها و زمینه های فتنه ۸۸ و حماسه ۹ دی - 13,099 بازدید
 21. راهپیمایی مردم کرج در اعتراض به جنایات آل سعود - 10,445 بازدید
 22. نخستین «پیوند قلب با پشتیبانی قلب مصنوعی ۵۰ سی‌سی» توسط جراح ایرانی با موفقیت انجام شد - 10,204 بازدید
 23. دور زدن قانون حتی به رانندگان اتوبوس هم رسید ! - 9,460 بازدید
 24. بشار اسد چگونه ابتکار جنگ را به دست گرفته است؟ - 8,976 بازدید
 25. اسرائیل و آل سعود دو روی یک سکه اند/ برخی از مسئولان و متولیان فرهنگی خواب هستند/ تغییر مسیر تشییع شهید غواص با دلیل بود - 8,909 بازدید
 26. راه‌هایی برای هک گوشی‌ها و کامپیوترهای آفلاین - 8,763 بازدید
 27. عباسی: ظریف قهرمان ملی نیست! - 8,425 بازدید
 28. السد و فولاد به تساوی رسیدند - 8,401 بازدید
 29. ۳ دستاورد بزرگ هسته ای رونمایی شد - 8,380 بازدید
 30. نظر فرمانده ناجا در مورد تجمع میدان فاطمی - 8,367 بازدید