کد خبر : 12321 | تاریخ انتشار : ۰۷:۳۷:۴۷ ۱۳۹۵/۱۰/۲۸ | تعداد بازدید : | تعداد نظرات : ۲

آمار طرح راهبردی نظرآباد ناقص است/شورای شهر و شهرداری وارد عمل شوند

مهم ترین نکته ای که در طرح راهبردی_ساختاری شهر نظرآباد به چشم می خورد آمار قدیمی ، ناقص و گاها متناقض می باشد در حالی که آمار و ارقام باید مستند و واقعی و البته به روز باشند. مطالعات جمعیتی به عنوان پایه اصلی در مطالعات و طرح های شهری شناخته می شوند که در نظرآباد و طرح مربوط به این شهر بسیار ساده انگارانه و سطحی در نظر گرفته شده است

آمار طرح راهبردی نظرآباد ناقص است/شورای شهر و شهرداری وارد عمل شوند

به نقل از کرج رسانه، توسعه ، مدیریت و برنامه ریزی شهری برای شهرهای امروزی از کلمات کلیدی است. در واقع پس از گسترش همه جانبه شهرها و بروز مشکلات و معضلات مختلف، برنامه ریزی برای توسعه شهری و مدیریت آن جز ضروریات و بدیهیات هر شهری است.

به همین منظور در طی سالهای اخیر طرح های مختلف شهری با هدف شناخت وضعیت فعلی و پیش بینی آینده و بهبود اوضاع آتی ایجاد و در شهرهای دنیا و از جمله شهرهای ایران مورد آزمایش قرار گرفته است. شهر نظرآباد نیز از این قاعده مستثنی نیست. اما نکات مبهم و البته منفی در طرح راهبردی_ساختاری شهر نظرآباد و همچنین پیش مطالعات و بررسی های طرح تفصیلی این شهر وجود دارد.

مهم ترین نکته ای که در طرح راهبردی_ساختاری شهر نظرآباد به چشم می خورد آمار قدیمی ، ناقص و گاها متناقض می باشد در حالی که آمار و ارقام باید مستند و واقعی و البته به روز باشند. مطالعات جمعیتی به عنوان پایه اصلی در مطالعات و طرح های شهری شناخته می شوند که در نظرآباد و طرح مربوط به این شهر بسیار ساده انگارانه و سطحی در نظر گرفته شده است.

نکته دیگری که مهم است روند طولانی تهیه طرح راهبردی_ساختاری و در پی آن طرح تفصیلی شهر نظرآباد است که با توجه به آمار پایه سال ۸۵ و همچنین تهیه طرح تفصیلی در سال ۹۵ روند ده ساله ای را نشان می دهد که عملا باید گفت دیگر نمی توان به طرح تفصیلی شهر نظرآباد دل بست و آنرا اجرایی نمود که ضررش از سودش بیشتر است. مگر اینکه بازشناسی و به روز رسانی طرح انجام پذیرد که متاسفانه این نوع دیدگاه در بین متولیان امر و مسوولین شهری نظرآباد وجود ندارد.

این معضل زمانی شدید تر می شود که ساخت و ساز ها و مکان یابی های جدید در سطح شهر نظرآباد بر اساس تصمیمات غیر عاقلانه و غیرکارشناسی انجام می پذیرد و و زودباده بودن ساخت و ساز ها بدون در نظر گرفتن استانداردهای منطقی که در طولانی مدت هزینه هنگفتی را بر شهروندان و شهرداری تحمیل می کند، روش کار قرار می گیرد.

در حالی که طرح های شهری باید هدایت گر ساخت و ساز و توسعه شهری باشند نه خواست و نظر عده ای معدود که سود شخصی را در نظر می گیرند سبب شود که توسعه و پیشرفت شهر را به مخاطره بیاندازد.

نکته ای دیگر که جای بحث دارد این است که مواردی مثل پارکینگ عمومی و کاربری های عمومی در سطح شهر به صورت خیلی مختصر و گاها به صورت تیتر وار گفته شده و هیچ برنامه ای برای آن لحاظ نشده است. از طرفی اصول منطقه بندی و سلسله مراتب شهری در شهر نظرآباد چه در طرح و چه در واقعیت کالبدی شهری اصلا رعایت نشده است که این مغایر با استانداردهای موجود در خدمات رسانی و تقسیمات منطقه ای، ناحیه ای و محله ای شهرهاست.

البته باید گفت که وضعیت کالبدی شهر نظرآباد در روند رشد چهل ساله اخیر خود دچار آشفتگی و بدقوارگی شده است که مدیریت و بهبود آن یک فرآیند و برنامه ریزی زمان بر می باشد.

نکته بسیار مهم تری که باید بیان کرد این می باشد که شورای شهر و همچنین شهرداری نظرآباد باید در زمینه طرح های شهری نظرآباد در همه حوزه ها اعم از طرح های توسعه شهری، طرح تفصیلی، طرح جامع شهرستان و حوزه نفوذ و طرح های موضعی و موضوعی خاص و… هم تخصص و هم دغدغه و هم پیگیری جدی را جز اولویت های اساسی خود بدانند که متاسفانه در حالت کلی این مورد اتفاق نیافتاده است.

در پایان علاوه بر اینکه توجه جدی به اهمیت و جایگاه طرح ها و اسناد بالادست شهری خواستاریم، انتظار داریم از متخصصان و کارشناسان بومی برای تهیه و مطالعات طرح های شهری و همچنین کلیه پروژه های موحود در سطح شهر و شهرستان استفاده شود. زیرا مطالعات منطقی و علمی هم به لحاظ اقتصادی و هزینه و فایده و هم به لحاظ بهره وری و کارایی از ارزش بالایی برخوردار هستند.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

۲ دیدگاه

پاسخی بگذارید

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

 1. فیلم اعدام کودک آزار و متجاوز به عنف در ملاء عام - 107,333 بازدید
 2. ماهواره ها کیان خانواده را هدف گرفته اند/ مسئله برخورد ما با ماهواره، سیاسی نیست/ در حوزه فرهنگ مشکل داریم - 17,857 بازدید
 3. اجرای حکم اعدام سه متجاوز به عنف در کرج+عکس - 15,861 بازدید
 4. شطرنجی با مهره های “دختر” و “پسر” ! - 15,798 بازدید
 5. کودک آزار کرجی در ملاء عام اعدام شد + عکس - 15,709 بازدید
 6. “اعدام” ، نتیجه رفتار وحشیانه متجاوزین به عنف است - 15,695 بازدید
 7. سیرک خلیل عقاب عامل آتش سوزی پارک نبوت کرج+عکس - 15,194 بازدید
 8. پرورش اسب در آپارتمان در خرمدشت کرج + عکس!!! - 14,879 بازدید
 9. طبیعت زیبای جاده چالوس در اولین هفته زمستان - 14,852 بازدید
 10. رژه موتور سواران در روز ۱۲ بهمن - 14,774 بازدید
 11. زنانی که حلقه های فتنه ۸۸ را تشکیل دادند - 14,659 بازدید
 12. نسل جدید خودروی پیکان + تصاویر - 14,501 بازدید
 13. زیبایی های کرج در باغ گلها - 14,395 بازدید
 14. تکلیف باغ سیب مهر شهر کرج مشخص شود - 14,339 بازدید
 15. اختصاصی کرج رسانه : ساخت و ساز بی رویه در خرمدشت باز هم حادثه آفرید!… - 14,230 بازدید
 16. صدور حکم اعدام «جعفری تبار» تأیید شد - 13,963 بازدید
 17. ناگفته های پررنگ - 13,760 بازدید
 18. بازگشت شمشیرباز ربوده‌شده + تصاویر - 13,361 بازدید
 19. ۲۶ مرداد؛ سالگرد ورود آزادگان سرافزار به ایران اسلامی - 13,225 بازدید
 20. ریشه ها و زمینه های فتنه ۸۸ و حماسه ۹ دی - 13,185 بازدید
 21. راهپیمایی مردم کرج در اعتراض به جنایات آل سعود - 10,509 بازدید
 22. نخستین «پیوند قلب با پشتیبانی قلب مصنوعی ۵۰ سی‌سی» توسط جراح ایرانی با موفقیت انجام شد - 10,266 بازدید
 23. دور زدن قانون حتی به رانندگان اتوبوس هم رسید ! - 9,511 بازدید
 24. بشار اسد چگونه ابتکار جنگ را به دست گرفته است؟ - 9,031 بازدید
 25. اسرائیل و آل سعود دو روی یک سکه اند/ برخی از مسئولان و متولیان فرهنگی خواب هستند/ تغییر مسیر تشییع شهید غواص با دلیل بود - 8,969 بازدید
 26. راه‌هایی برای هک گوشی‌ها و کامپیوترهای آفلاین - 8,829 بازدید
 27. عباسی: ظریف قهرمان ملی نیست! - 8,473 بازدید
 28. السد و فولاد به تساوی رسیدند - 8,459 بازدید
 29. ۳ دستاورد بزرگ هسته ای رونمایی شد - 8,406 بازدید
 30. نظر فرمانده ناجا در مورد تجمع میدان فاطمی - 8,392 بازدید